Committees

Committees
Local Organizing Committee
General
Chair
  • Chongam Kim (Seoul National University)
General
Co-Chair
  • Rho-Shin Myong (Gyeongsang National University)
Technical
Program
Committee
  • Seungwon Shin (Hongik University) Chair
  • Solkeun Jee (Gwangju Institute of Science and Technology) Vice-Chair
  • Hyung Taek Ahn (University of Ulsan)
  • Jung-il Choi (Yonsei University)
  • Hyongjin Kim (Kyung Hee University)
  • Jungwoo Kim (Seoul National University of Science and Technology)
  • Jung-Hee Lee (Korea Research Institute of Ships & Ocean Engineering)
  • Soo Hyung Park (Konkuk University)
  • Sang-Bong Lee (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
  • Ji-Hoon Kang (Korea Institute of Science and Technology Information)
Local
Organizing
Committee
  • Kwanjung Yee (Seoul National University) Chair
  • Bok Jik Lee (Seoul National University) Vice-Chair
  • Se-Myong Chang (Kunsan National University)
  • Kyu Hong Kim (Seoul National University)
  • Jae Hwa Lee (Ulsan National Institute of Science and Technology)
  • Jong-Chun Park (Pusan National University)
  • Jaiyoung Ryu (Chung-Ang University)
Publicity
&
Publication
Committee
  • Shin Hyung Rhee (Seoul National University) Chair
  • Kwang Won Seo (KW Tech) Vice-Chair
  • Hee Jung Kang (Korea Aerospace Research Institute)
  • Sunho Park (Korea Maritime & Ocean University)
  • Chang-Hoon Shin (Korea Gas Corporation)
  • Han Young Yoon (Korea Atomic Energy Research Institute)
  • Donghyun You (Pohang University of Science and Technology)
  • Hyeong Jun Kim (Hyundai Heavy Industries)
  • Byoung Guk혻Kim (Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering)
  • Hyunjoe Kim (Samsung Heavy Industries)
Finance
Committee
  • Kumwon Cho (Korea Institute of Science and Technology Information) Chair
  • Hyun-Woo Roh (Korea Aerospace Industries) Vice-Chair
  • Kihoon Hur (Agency for Defense Development)
  • Joon Ahn (Kookmin University)
  • Shinkyu Jeong (Kyung Hee University)
  • Byoung-Yun Kim (NEXTfoam)
  • Youngmin Park (Korea Aerospace Research Institute)
Advisory
Committee
  • Nahmkeon Hur (Sogang University) Chair
  • Kuk-Jin Kang (Korea Research Institute of Ships & Ocean Engineering) Vice-Chair
  • Ohjoon Kwon (Korea Advanced Institute of Science and Technology)
  • Seungsoo Lee (Inha University)
  • Warngyu Park (Pusan National University)
  • Sa Ryang Kim (Gangneung-Wonju National University)
  • Gihun Son (Sogang University)